Ev / Çin ve Dünya / Sırbistan-Çin Oyunu; Türkiye’ye iade deyip Çin’e göndermek

Sırbistan-Çin Oyunu; Türkiye’ye iade deyip Çin’e göndermek

2 Aralık 2021 tarihinde İstanbul’dan Belgrad’a giden Kahaer Haitamu Belgrad’da tutuklandı. Çin ile birlikte hareket eden Sırp hükümeti Doğu Türkistan’lı Uygur Türkünü ”Senii Türkiye’ye teslim edeceğiz” diyerek kandırdı ve İngilizce metinleri imzalattı. Türkiye’ye teslim edileceğine inanan Kahaer Haitamu metinleri hiç düşünmeden imzaladı.

Sırbistan hükümeti daha sonra Kahaer Haitamu’ya işler değişti diyerek Çin polisi senden ifade alacak diyerek Çin’i devreye sokuyor. Çin ve Sırbistan’ın ortaklaşa bu oyunu ile kandırarak imzasını aldığı Uygur Türkü Çin’e teslim edileceği öngörülüyor. Sırp hükümeti Uluslararası hukuku çiğneyerek Çin ile beraber kendi havalimanında Uygur Türklerine tuzak kurmasının Uluslararası bir yaptırımmı olup olmayacağı ilerleyen günlerde ortaya çıkacak.

Türkiye’nin Uygur Türklerinin Vatandaşlık başvurularını ve ikamet oturma izinlerini güvenlik sebebi ile iptal etmesi ve kabul etmemesi üzerine Uygur Türkleri yeni vatan arayışı ile Türkiye’den vatandaşlık alabileceği 3. bir ülke arayışı içerisinde.

Kahaer Haitamu‘nun akraba ve yakınları yaptıkları açıklamada ”Sırbistan hükümetinin İnsanlık onuruna yakışır davranarak onu serbest bırakmasını talep ediyoruz” diyerek Türkiye’de yaşıyan bir karısı ve üç çocuğu olduğunu belirtti.

Türkiye’nin karşılaştığı çeşitli zorluklar nedeniyle 2 Aralık 2021’de Belgrad üzerinden Avrupa’ya giden Kahaer Haitamu ve Belgrad havaalanına girmesine izin verilmedi. Şu anda havaalanında tutuluyor ve durumu kritik. Dün gece Çinli bir tercüman konuştu ve sizi Türkiye’ye göndereceğiz diyerek onu aldattı. Bu akşam Havaalanındaki Belgrad polisi iki saattir havaalanına gelen Çin polisi ile görüştüğünü ve Kahaer Haitamu’nun durumunun tehlikede olduğunu belirtti.

Doğu Türkistan STK’ları akrabalarına vatandaşlık aldığını itiraf etti ve suskunluğunu koruyor.

Doğu Türkistan Maarif Derneği Akrabalarına Vatandaşlık Verdiğini İtiraf Etti

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi İstanbul Yapılanmasından Uygur Türklerinin Evlerine Baskın

Terör Örgütü Türkistan İslam Partisi İstanbul yapılanması İstanbul’da Uygur Türklerinin evlerini basıp dövüyor, kaldırıyor ve …