Ev / Çin / Çin, ABD ve Avrupa’nın ikazlarına rağmen gıda ithalatına katı kurallar getiriyor

Çin, ABD ve Avrupa’nın ikazlarına rağmen gıda ithalatına katı kurallar getiriyor

Çin ABD’ye rağmen vazgeçmedi! İthalata katı kurallar geliyor. Çin 1 Ocak’tan itibaren ithalatta yeni denetleme şartları getirecek.

Çin’in gıda ithalatına getirdiği yeni kurallar, aralarında ABD ve Avrupa’nın bulunduğu ticaret ortaklarının Pekin yönetimine, bu politikanın tedarik zincirini daha da bozabileceğini kaydederek, uygulamayı erteleme çağrısında bulunmasına karşın, planlandığı üzere 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek.


Gümrük yetkilileri, 13 Aralık tarihli genelge ile, Çin’e gıda ithalatının gelecek yıl yeni tescil, denetleme ve etiketleme şartlarına tabi olacağını kaydettiler. İlk kez Nisan ayında duyurulan bu tedbirler, arı sütünden nebati yağ ve bebek besinine, geniş bir ürün yelpazesini kapsıyor.

Avustralya, Japonya, Kanada ve İsviçre’yi de içeren yedi ekonomiden diplomatlar, Çin’e söz konusu uygulamayı, nasıl uygulanacağına dair belirsizlikleri işaret ederek, en azından 18 ay erteleme çağrısında bulundu. Bu ülkeler, yeni kurallara uyulamaması durumunda, lojistikte maliyetli, son dakika gecikmelerinin meydana gelebileceğinden ve dünyanın hali hazırda Kovid-19 pandemisinden dolayı ciddi deniz nakliyatı sorunları ile uğraştığı bir dönemde, küresel gıda tedarik zincirinde aksaklık riski ortaya çıkacağından endişe duyuyorlar.

Yeni kurallar, tüm denizaşırı imalatçılara, gıda işlemecilerine ve depolama tesislerine Çin gümrüklerinde tescil zorunluluğunu getiriyor. 18 özel kategoriye ait gıda üreticileri, kendi ülkelerindeki otoritelerin tavsiyelerine ihtiyaç duyarken, diğerleri online platformlar yoluyla kendi tescillerini yapmak durumunda kalacaklar.

Çin, Nisan ayındaki gümrük genelgesinde, bu adımın “etkin bir gıda güvenliği ve sağlığı yönetim sistemi” oluşturulmasına yardımcı olacağını ve gıda ithalatının ulusal düzenlemelere ve gıda güvenliği standartlarına uyumunu sağlayacağını kaydetti.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Çin’in Müslüman azınlıklara yönelik tutumu ve Batı’nın sessizliği

15 Kasım 2012 tarihinde Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) başına geçen Şi Cinping, iktidara geldikten sonra …