Ev / Çin ve Dünya / Çin gizli belgelerinde: ‘Uygurlar yeniden eğitilmeli’

Çin gizli belgelerinde: ‘Uygurlar yeniden eğitilmeli’

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da, Uygurlara ve diğer Müslüman gruplara yönelik baskı politikalarıyla bağlantılı Çin yönetiminin 2014 yılından konuşmalarının yer aldığı belgeler sızdırıldı.

Çin yönetiminin gizli konuşmalarında Uygur ve Müslüman halklara yönelik baskı ve asimilasyon politikaları yer aldı. The Guardian’da yer alan habere göre, İngiltere’de bulunan bağımsız halk mahkemesi “Uygur Mahkemesi”ne sızdırılan belgeler, mahkeme tarafından paylaşıldı.

Belgelerde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2014 yılının nisan ayından üç konuşması da yer alıyor.

Bazılarında “çok gizli” ifadesinin bulunduğu konuşmalarda, güvenlik, nüfus kontrolü, Uygur nüfusunu cezalandırma gerekliliği gibi konular vurgulanıyor.

Belgelerde, Çin Komünist Partisi’nin üst düzey liderliğinin Uygur’ların yeniden eğitilmesi, Sincan’daki Uygur ve Han nüfusu arasındaki dengesizliğin çözülmesi için yer değiştime planları yer alıyor.

Belgeleri doğrulamak üzere görevlendirilen Alman akademisyen Dr. Adrian Zenz, çok gizli kodlu belgelerin, Çin yönetiminin 2014 yılındaki talepleri ve Sincan’da gerçekten yaşananlar arasındaki bağlantıyı göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Zenz, belgelerin Çin yönetiminin uzun vadede kültürel soykırım işleme niyetini göz önüne serdiğini savundu.

Sızan belgelerde yer alan bir konuşmasında Çin Devlet Başkanı Şi, “Bir Kuşak Bir Yol” projesinin istikrarlı bir iç politika ortamı gerektirdiğini söyleyerek Doğu Türkistan’daki durumlar kontrole alınmazsa Çin’in 21’inci yüzyıl için belirlediği büyük hedeflerinin tehlikede olacağını belirtiyor.

Xi’nin 2014’te yaptığı konuşma, saldırganların bıçaklarla 31 kişiyi öldürdüğü, 140 kişiyi yaraladığı saldırıdan sonra gerçekleşmişti.

Pekin, saldırıdan Doğu Türkistan’ı sorumlu tutmuştu.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi İstanbul Yapılanmasından Uygur Türklerinin Evlerine Baskın

Terör Örgütü Türkistan İslam Partisi İstanbul yapılanması İstanbul’da Uygur Türklerinin evlerini basıp dövüyor, kaldırıyor ve …