Ev / Çin ve Dünya / Bosna Hersek’te tutuklanan Uygur Türkü, Çin’e teslim edilmek isteniyor

Bosna Hersek’te tutuklanan Uygur Türkü, Çin’e teslim edilmek isteniyor


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Doğu Türkistanlı Arafat Ömer, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna Havalimanı’nda alıkonularak; geri gönderme merkezine alındı. 6 Nisan 2021 tarihinde Saraybosna’ya giriş yapan Arafat, Çin’e gönderilme tehlikesi yaşıyor. Doğu Türkistanlı aktivist, bulunduğu yerden bir video yayımlayarak, Dünya Uygur Kurultayına seslendi.

Doğu Türkistanlı Arafat Ömer, üç gündür Saraybosna Havalimanı’nda tutuklu bulunuyor. Çin’e iade edilme tehlikesi yaşayan Ömer, Dünya Uygur Kongresi ve yetkililerden yardım istiyor. Doğu Türkistanlı Arafat Ömer, paylaştığı videoda, “3 gündür tutukluyum iade edilme ihtimalim varDünya Uygur Kurultayından yardım talep ediyorum.” ifadelerini kullandı.

BU KEZ DOĞU TÜRKİSTAN’DA BİR UYGUR TÜRKÜ ÇİN’E GERİ GÖNDERİLME TEHLİKESİ YAŞIYOR

İşte Doğu Türkistanlı Ömer’in yayımladığı video şu şekilde:

Çin yönetimi, dünya ülkelerini ekonomik anlamda hegemonyasında bulundurduğu için, sık sık bu tür olaylar gündeme geliyor. Dünyanın bir çok ülkesinde Doğu Türkistanlılar, havaalanlarında bekletilerek; mağdur durumuna düşürülüyor. Ayrıca, Çin’e geri gönderilme tehlikesi yaşayan Doğu Türkistanlıların, gönderildiği taktirde akıbetinden endişe ediliyor.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğu Türkistan'da Uygur Türkü 2 eski yönetici idam cezasına çarptırıldı başlıklı makalemizde cezası, Çin ve Doğu Türkistan hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Yılda 25 bin Uygur’un organı çalınıyor


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Doğu Türkistan’da birçok insanlık suçu işleyen zalim Çin, Müslümanların organlarını çalıp organ ticaretinde kullanıyor. Çin’in …