Ev / ABD-CIA / Taliban’dan kaçan IŞİD’liler helikopterlerle tahliye edildi

Taliban’dan kaçan IŞİD’liler helikopterlerle tahliye edildi

Afganistan’ın kuzeyindeki Cevzcan iline bağlı Derzab ilçesinde Taliban’ın bölgedeki IŞİD yapılanmasına yönelik başlattığı saldırılardan kaçan IŞİD’liler helikopterlerle bölgeden tahliye edildi

Afganistan’ın kuzeyindeki Cevzcan iline bağlı Derzab ilçesinde Taliban’ın bölgedeki IŞİD yapılanmasına yönelik başlattığı saldırılardan kaçan en az 150 IŞİD’li ABD destekli Kabil hükümeti ile anlaşma yaparak bölgeden helikopterlerle tahliye edildi.

Mepa News’in dünkü haberinde, bölgedeki IŞİD lideri Habiburrahman’ın Taliban’ın kendilerine yönelik başlattığı saldırının ardından beraberindeki en az 150 adamıyla birlikte Kabil hükümeti güçlerine teslim olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Kabil hükümetine bağlı kaynaklar Habiburrahman ve beraberindeki IŞİD üyelerinin hükümet güçlerine ait helikopterlerle çatışma bölgesinden tahliye edildiğini doğruladı.

Habiburrahman ve beraberindeki savaşçıları Derzab bölgesinde sığındıkları hükümet güçlerinin merkezinden alınıp, helikopterlerle güvenli bir bölgeye tahliye edildiler.

Tahliye görüntülerinde, ABD destekli Kabil hükümetine ait helikopterlerin kullanıldığı görülüyor. 

Taliban ise bölgedeki çatışmalara dair dün yaptığı açıklamada, Cevzcan ilindeki IŞİD varlığının son operasyonla birlikte tamamen bitirildiğini ifade etmişti.

Sözcü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada vilayetin tamamında IŞİD varlığına son verildiği belirtilmiş, 100’den fazla IŞİD’linin Taliban savaşçılarının saldırılarında öldürüldüğü ifade edilmişti.

Taliban tarafından düzenlenen son saldırıyla birlikte IŞİD’in Afganistan’ın kuzeyindeki varlığı büyük ölçüde sona ermiş olsa da örgütüne merkezi olarak bilinen doğudaki Nangarhar ilinde IŞİD varlığı halen sürmekte.

Afganistan’da Taliban’dan kaçan IŞİD’liler helikopterlerle tahliye görüntüleri
Afganistan’da Taliban’dan kaçan IŞİD’liler helikopterlerle tahliye görüntüleri

Kaynak: Mepa News

https://www.mepanews.com/talibandan-kacan-isidliler-helikopterlerle-tahliye-edildi-18003h.htm

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Pakistan 14 Uygur Öğrenciyi Çin’e İade Etti: Çin Öğrencileri Sınırda Katletti

Times of India’nın haberine göre Pakistan güvenlik güçleri 14 Müslüman Uygur Türkü öğrenciyi “terörist oldukları …