Ev / Çin ve Dünya / Protestocular yasağa meydan okudu ve Hong Kong’un merkezini işgal ettiler.

Protestocular yasağa meydan okudu ve Hong Kong’un merkezini işgal ettiler.

Hong Kong polisi, şehirdeki on binlerce insan kalabalığı dağıtmak için yasaklamaya meydan okumak için göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve su topu kullandı. Göstericiler ateş yaktı, çevik kuvvet polisine benzin bombaları attı ve parlamento binasına saldırdı.

Pekin’in tamamen demokratik seçimleri reddetmesinden bu yana beş yıl damgasını vuran olay, Çin’in özel bir idari bölgesi olan Hong Kong’da yasaklandı.

Cuma günü, birkaç kilit demokrasi yanlısı eylemci ve milletvekili tutuklandı.

Protesto hareketi, şimdi askıya alınmış – suçlu şüphelilerin anakara Çin’e yargılanmak üzere Çin’e gönderilmesine izin verecek olan tartışmalı bir iade yasasına karşı yapılan mitinglerden doğdu.

O zamandan beri çatışmaların daha şiddetli bir şekilde büyüdüğü daha geniş bir demokrasi yanlısı hareket haline geldi.

Cumartesi günü ne oldu?

Protestocular birçoğu Hristiyan yürüyüşüne katılan Wan Chai bölgesindeki sokaklara döküldü, diğerleri ise Causeway Bay alışveriş bölgesinde yağmur yağdığını gösterdi. Birçoğu şemsiyeleri taşıdı ve yüz maskeleri taktı.

Protestoların 13. hafta sonunda, “Hong Kong’un yanında durmak” ve “özgürlük için mücadele” diyen göstericiler devlet daireleri, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun yerel karargahı ve Yasama Konseyi olarak bilinen şehir parlamentosu dışında toplandılar.

Admiralty bölgesinde, bazı protestocular subaylara yönelik yangın bombaları attı. Daha önce, protestocular öfkenin çoğunun odak noktası olan zorlu lider Carrie Lam’ın resmi ikametgahının yakınında yürüdüler.

Polis, kilit binalar ve yol blokları etrafına engeller yerleştirdi ve göz yaşartıcı gaz ve su topundan mavi boyalı su jetleri attı. Polisin protestocuları tespit etmesini kolaylaştırmak için renkli sıvı geleneksel olarak kullanılır.

22 yaşındaki bir öğrenci olan Eric, Reuters haber ajansına şunları söyledi: “Protesto yapmamamızı söylemek bize nefes almamamızı söylemek gibidir. Demokrasi için savaşmak benim görevim. Belki kazanırız, belki kaybederiz ama savaşırız. .”

Son gösteriler lidersiz olarak nitelendirildi.

Cuma günü polis, halkın üyelerine “şiddetli protestocularla” ilişkileri kesip çağrıda bulundu ve insanları yasaklı yürüyüşe katılmamaları konusunda uyardı.Polis Cumartesi günü geç saatlerde bir dizi tutuklama yaptı.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi ; Biz ABD ve Batı’ya Düşman Değiliz !

İdlib’de yaşayan Doğu Türkistan İslami Hareketi liderinin takma adı olan Ebu Ömer el-Türkistani Al-Monitor’a şöyle …