Ev / DoğuTürkistan / Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, Çin ile bağlantısını yakaladığı Anwar Yusuf Turani’yi görevden aldı.
TKÜUGD, "DOĞU TÜRKİSTAN SÜRGÜN HÜKÜMETİ OLARAK TANITAN KİŞİLER HAKKINDA VATANDAŞLARI UYARDI (İSMAİL GÜNDÜZ/BARTIN-İHA)

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, Çin ile bağlantısını yakaladığı Anwar Yusuf Turani’yi görevden aldı.

Kızıl Çin’e karşı mücadele ettiğini iddia eden Anwar Yusuf Turani, Gizlice Çin Komünist Partisi yetkilileri ile temas kurduğu gerekçesiyle, ablası Maynur Yusuf’un ihbarı ve sürgün hükümet anayasasının 13. ncü maddesine istinaden Başbakanlıktan azledildi.

TKÜUGD’DAN ’DOĞU TÜRKİSTAN SÜRGÜN HÜKÜMETİ’ UYARISI

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği ve Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Enformasyon Dairesi, ortak basın açıklamasında bulundu

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği ve Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Enformasyon Dairesi, kendini Sürgün Hükümeti olarak tanıtan kişiler hakkında vatandaşları uyardı.

Amerika’dan gelerek geçtiğimiz günlerde Ankara’da toplantı yapan, Sürgün Hükümeti tarafından görevden atılan Anwar Yusuf Turani boş A+ kağıda yazdığı ve görevlendirme adı altında Türkiye’de insanları dolandırdığı bu vesile ile ortaya çıktı. Anwar Yusuf Turani ile beraber Türkiye’de Sürgün Hükümeti adına faliyet yürüten insanları kandırıp aldatan, İbrahim Mansur (İbrahim AKA’da denir), Yusuf Baltacı, Muhammed Nurullah Çetin, Abdulvali Bugrahan (Osman Turan sahte isimlerini de kullanır) Ömer Faruk sahte ismini kullanan Uygur Türkü, halan Türkiye’de serbest bir şekilde dolaşmaktadırlar.

Yapılan açıklamada, “Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti tüm dünya kamuoyunca bilinen Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Hükümet Üyeleri ve yetkilileri açık ve net şekilde kamuoyuna açık olan bir teşkilatlanmadır. Son günlerde Türkiye kamuoyunda kendilerini ’Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’ olarak tanıtan kişilerin yapılanmamız ile hiçbir alakası yoktur. Kendisini ’Başbakan’ olduğunu iddia ederek, ulufe dağıtırcasına ’Bakanlık’ dağıtan Anwar Yusuf Turani adlı kişi; habersizce Çinlilerle temas kurduğu gerekçesiyle, ablası Maynur Yusuf’un ihbarı ve sürgün hükümet anayasasının 13. ncü maddesine istinaden Başbakanlıktan azledilmiştir. Sürgün Hükümet’ten uzaklaştırılan bu kişi, daha sonra Rüştü Kalyoncu aracılığı ile karanlık yapılanmalar içine girdiği öğrenilmiştir” dedi.

TKÜUGD, “DOĞU TÜRKİSTAN SÜRGÜN HÜKÜMETİ OLARAK TANITAN KİŞİLER HAKKINDA VATANDAŞLARI UYARDI (İSMAİL GÜNDÜZ/BARTIN-İHA)

Açıklamada, “Sürgün Hükümetimiz, 1949 yılında Komünist Çin egemenliği altına giren Doğu Türkistan’da yaşayan halkların kendi milli ve dini kimliklerini koruma ve yaşamaları için Çin Anayasası, Özerklik Kanunları ve Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi çerçevesinde hür dünyada ve Pekin yönetimi nezdinde hak ve hukuk aramak için 60 kişiden oluşan Doğu Türkistan Parlamentosu’nun oy birliği ile kurulmuştur. Başta ABD olmak üzere herhangi bir devlete bağlılığı yoktur. Ancak Türklüğün ve Müslümanlığın menfaatlerini ön planda tutmak Hükümetimizin temel vazifesidir.Sürgün Hükümetimizin ’İnsan Hakları ve Diplomasi Ofisi’ adıyla çalışma ofisimiz Kanada’nın Toronto şehrinde faaliyet göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Muhammed Nurullah Çetin, Anwar Yusuf Turani, Ömer Faruk, Abdulveli Buğrahan
Yusuf Baltacı
Ortadaki Anwar Yusuf Turani, Sağdaki Abdulveli Buğrahan, Soldaki Ömer Faruk

https://www.karar.com/bartin/tkuugddan-dogu-turkistan-surgun-hukumeti-uyarisi-248193

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Dünyaya Açılan Çin’li Şirketlerin Tek Amacı: İstihbarat Sağlamak

Türkiye’nin etrafındaki ülkelerle son dönemde oldukça iyi ilişkiler kuran Çin, son olarak Irak’ta okul inşaatlarının …