Ev / Çin ve Dünya / Çin, Dubai’de bir tesiste Uygur Türklerini zorla tutuyor

Çin, Dubai’de bir tesiste Uygur Türklerini zorla tutuyor

Nişanlısının Çin’de muhalif olarak tanınmasından dolayı Dubai’de Çin’e ait bir tesiste zorla tutulup sorgulandığını söyleyen 26 yaşındaki Çinli Wu Huan isimli genç kadın binada Uygur Türklerinin de olduğunu söyledi.

Çin’in Dubai’de gizli bir gözaltı merkezi bulunduğu ve burada Uygur Türklerinin olduğu iddiası ortaya atıldı. 26 yaşındaki Çinli Wu Huan, en az 2 Uygur ile Dubai’de Çin’in kontolü altında bulunan gizli bir gözaltı merkezinde tutulduğunu ileri sürdü.

NİŞANLISI VANG CINGYU KARA LİSTEDE

Nişanlısı Vang Cingyu’nun Çinli bir muhalif olarak görülmesi nedeniyle Çin’e iade edilme endişesi taşıyan 26 yaşındaki Wu Huan, Dubai’de yaşadıklarını Associated Press (AP) ajansına anlattı.

26 yaşındaki Wu Huan adlı kadın, Çin’e iade edilmekten korktuğunu ve bu nedenle kaçak olarak yaşadığını söyledi.

Dubai’de kaldığı otelde 27 Mayıs’ta Çinli yetkililer tarafından sorgulandığını, ardından Dubai polisi tarafından bir karakola götürüldüğünü söyleyen Wu, gözaltında tutulduğu üçüncü gün, kendisini Li Şuhang olarak tanıtan Çinli bir adamın ziyaretine geldiğini söyledi.

Çin’in Dubai’de konsolosluğu için çalıştığını söyleyen Li’nin kendisine, Çin karşıtı faaliyetlerde bulunmak amacıyla yabancı gruplardan para alıp almadığını sorduğunu anlatan Vu, daha sonra kelepçelenerek Çinli yetkililer tarafından gözaltı merkezine dönüştürülen bir villaya götürüldüğünü öne sürdü.

Odaların ayrı hücrelere dönüştürüldüğü üç katlı beyaz villada, birkaç kez Çince sorgulandığını ve tehdit edildiğini söyleyen Huan, merkezde bir Uygur Türkü kadınla karşılaştığını, bir diğerinin sesini duyduğunu, kadınları ayırt edici görünümlerine ve aksanlarına dayanarak Uygur Türkü olarak tanımladığını kaydetti.

TACİZ BELGELERİNİ ZORLA İMZALADI

Gardiyanların, bir telefon ve sim kart vererek, kendisine ve nişanlısına destek veren kar amacı gütmeyen Hristiyan yardım örgütü ChinaAid’in başkanı papaz Bob Fu’yu ve nişanlısını aramasını söylediğini aktaran Vu, merkezde, nişanlısı Vang Cingyu’nun onu taciz etmekle suçlayan belgeleri imzalamaya zorlandığını da savundu.

“GERÇEKTEN KORKTUM”

“Gerçekten korktum ve belgeleri imzalamak zorunda kaldım.” diyen Vu, 8 Haziran’da serbest bırakıldıktan sonra Ukrayna’ya giderek nişanlısı Vang ile bir araya geldiğini belirtti.

Çift, Vang’ın Ukrayna’dan Çin’e iade edilme ihtimali endişesiyle Hollanda’ya kaçtı.

ÇİN İDDİALARI YALANLADI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, iddiaya ilişkin “Size söyleyebileceğim şey, kişinin bahsettiği durumun doğru olmadığı” açıklamasını yaparken, Dubaili yetkililerden herhangi bir açıklama gelmedi.

ChinaAid’in başkanı Fu, Vu tarafından bahsi geçen sürede en az dört veya beş kez arandığını, bu aramalardan birkaçının Dubai’den bilinmeyen bir numaradan geldiğini söyledi.

DUBAİ POLİSİ: WU HUAN ÜLKEDEN SERBESTÇE AYRILDI

Dubai polisi iddiaların ortaya çıkmasından sonra yaptığı açıklamada, Çin adına yerel polis tarafından gözaltına alınan Çinli bir kadının iddialarının yanlış olduğunu ve Wu Huan ve Vang Cingyu’nun üç ay önce birlikte ülkeden serbestçe ayrıldığını söyledi.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ UYGULAMALARI TEPKİ ÇEKİYOR

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyunun tepkisini çekiyor.

Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise “yeniden eğitim kampları” diye tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’da kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken; Çin, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor. Karar.com

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi ; Biz ABD ve Batı’ya Düşman Değiliz !

İdlib’de yaşayan Doğu Türkistan İslami Hareketi liderinin takma adı olan Ebu Ömer el-Türkistani Al-Monitor’a şöyle …