Ev / DoğuTürkistan / NEW YORK TİMES : MISIR’IN TUTUKLADIĞI UYGURLARI ÇİN POLİSLERİ İŞKENCE İLE SORGULUYOR

NEW YORK TİMES : MISIR’IN TUTUKLADIĞI UYGURLARI ÇİN POLİSLERİ İŞKENCE İLE SORGULUYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
03 Temmuz 2017’de başlayan Mısır Polisinin başlattığı bu ülke’de öğrenim gören Doğu Türkistanlı Uygur öğrencilerin tutuklanma furyası ve sonrasında uygulanan baskı ve işkenceler artarak sürüyor.
Dünya’nın önde gelen medya organlarından ABD.merkezli New York Times gazetesi Mısır’daki Uygur öğrencilerin dramını 19 Temmuz tarihinde bir haber analiz yayınlayarak sayfalarından dünyaya duyurdu.


Doğu Türkistan Çin Tarafından Bir Polis Devletine Dönüştürüldü
Doğu Türkistan’ın tarihine de yer veren gazete,Çin’in bu ülkeyi zorla işgal etmesi ve sonrasındaki olaylar ve gelişmeleri ele alıyor ve günümüzdeki durumuna dikkati çekiyor.Ülkedeki temel hak ve insan hakları ihlallerine örnekler veren gazete Çin işgal yönetiminin günden güne artan bir şiddetle keyfi tutuklama ve gözaltılar yaptığını, insanların ortadan yok olduğu ve ülkenin adeta bir polis devletine dönüştürüldüğü belirtiliyor.
EL-AZHER UYGUR MÜSLÜMANLYAR İÇİN POPÖLÜR BİR EĞİTİM KURUMU
Uygur Türklerinin İslam dinini ılımlı Sünni mezhebine itikat ettiklerini belirten gazete Sünni İslam akidesi için en poqpüler en muteber bir eğitim kurumu olarak kubul ettikleri El-Azher Üniversitesi’nde öğrenim görmenin Uygur Müslümanları için çok önemli olduğu ve bu Üniversite’de eğitim ve öğretimin geçtiğimiz yüzyıllardan beri yapılageldiğini bildiriyor.

Uygur Öğrenciler Tora Hapishanesine Toplanıyor
Mısın polisinin bu ayın başlarında sürek avı şekilde başlattığı Uygur öğrencilerin tutuklanması oprasyonlarının devam ettirdiğini belirten gazete Kahire ve İskenderiye hava alanı’nda Türkiye’ye gelmek üzere iken göz altına alınanlar ile evler, öğrenci yurtları, Lokanta ve Restoranlar sakak ve caddeler ile dükkanlarda AVM.leri ve her yerde Çin pasaportu taşıyan Uygur öğrencilerin göz altına alarak Kahire’nin değişik Polis Mrkezlerinde Nezarethanelere konulduğu anlatan gazete,bunların tamamının Çin’in talebi ile Çin’e sınır dışı edilmek üzere Kahire’nın ünlü Tora Hapishanesine toplandığını bildiriyor.Bu öğrencilerin tutuldukları bu Hapishane’de Çin’in bu ülkeye gönderdiği Uygur Türkçesi bilen Uygur ve Çinli polisler ile sorgucular tarafından sorgulandıkları bilgisini de paylaşıyor.Çin yönetiminin Doğu Türkistan kökenli Müslüman Uygurları potansiyel suçlu ,bölücü ve terör veya terörcülerle ilintili olmakla suçladığını dikkati çekiyor.

Uygur Öğrenciler : Bizileri Çin polisi Sorguluyor ve yöneltilen suçlamaları kabul etmeye zorluyor ve Aç bırakarak Bizleri Cezalandırıyor
New York Times gazetesi haber yorumunda bu hafta başlarında Mısır’da tutuklu bulunan Kari(Hafiz) adlı bir Uygur öğrencinin eşinin sosyal medya’da paylaştığı bir bilgi notuna ve yer veriyor.Gazete bu notun bağımsız kaynaklar veya yazan kişi tarafındarn doğrulanmadığı bilgisini de paylaşıyor. Notta “ Eşim ile konuştum.Eşimi ve diğer tutukluların durumları çok kötü ve korkunç. Uygur öğrencileri Çin’den gelen Çin polisleri sorguluyorlarmış. Çinli Polis ve Ajanlar eşimi ve diğer Uygur tutuklulara çok ağır suçlamalar yöneltmişler ve kendilerine yöneltilen bu bölücülük vebenzeri ağır suçlamaları kabul etmeleri için zorluyorlar.Bu suçlamaları kabul etmeleri için Uygur öğrencilere yemek vermeyerek aç bırakarak cezalandırıyorlar. Kahire’deki Ain Shams gözaltı merkezinde yaklaşık 10 öğrencinin tutulduğunu da belirtiyor.

Uygur Aktivist Eyup : Mısır Planlı ve Programlı bir Şekilde Uygurları Tutukladı
Gazete Türkiye’de bulunan Uygur eğitimci ve aktivist Abdulveli Eyup’un de görüşlerine yer veriyor. Aktivist Eyup,Mısır yönetiminin bu ülke’de İslam dini eğitimi amacı ile bulunan Uygur öğrencileri tutuklamasının bir hayli uzak geçmişe dayanan planlı ve programlı bir uygulamanını sonucu olduğunu belirtiyor. Çin yönetiminin sistemli bir şekilde dış ülkelerde eğitim,oturma,ticaret vebenzeri amaçlarla bulunan Uygurların yabancı ülkelerde kalmalarını istemediğini bifade ediyor. Uygur aktivist Eyup’un Mısır’da tutuklanan öğrencilerin sayısının 200 civarında olduğunu söylediği bilgisine de yer veriyor.
UNPO : Uygurların Çin’e Teslim Edilmesi Kabul Edilemez
New York Times gazetesi Brüksel merkezli bir STK.kuruluşu olan UNPO. Örgütünün açıklamalarına da yer veriyor. UNPO sözcüsü Lucia Parrucci, Mısır’da tutuklu bulunan yaklaşık yaklaşık 150 öğrencinin Çin’e teslim edilmesi tehlikesi altında olduğunu açıkladığı bilgisine de yer veriyor.Sözcü Parruci daha önce Çin’e teslim edilen Uygur öğrencilerin daha hava alanında iken pasaportlarına el konularak tutuklandıklarını hatta ailesi ve yakınlarının dahi bunlarla ilintili olduğu suçlaması ile birlikte tutuklandıklarını belirterek ; “ “Öğrencilerin bir çoğunun geri döndüklerinde doğrudan hava alanında tutuklandığını ve yeniden eğitim kamplarına gönderildiğini öğrendim. Geri dönen öğrencilerin Hiç kimse aile üyelerini göremedi ve ailelerine nerede oldukları hakkında bilgi dahi verilmediği bilgisine ulaştım.”dedi.
Mısır, Çin ile Tüm İlişkilerini Suratle Arttırıyor
Gazete Mısır’ın Çin ile olan siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerini suratle arttırmakta olduğuna dikkatı çekerek şunlar yazıyor, “Kahire, Pekin’i kilit bir müttefik olarak görmeye başladı ve yeni bir Çin sermayesi ile ülkesini yeniden inşa etmek istiyor.Bu arada Süveyş Kanalı’nın genişletilmesi gibi mega projeler de dahil olmak üzere çok yatırımı de Çin’e vermek istiyor. Çin Mısır’a sağladığı bu ekonomik yardımların karşılığını Uygurları kendilerine teslim edilmesi şeklinde almak istiyor.
Mısır Ordusu , 2013’te seçilmiş bir İslamcı cumhurbaşkanı devirdikten sonra askeri yönetim iş başına geldi.Bu tarihten sonra Mısır yönetimi , insan hakları ihlalleri konusunda geniş çaplı suçlamalar ve iddialarla karşı karşıya kaldı.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Pakistan 14 Uygur Öğrenciyi Çin’e İade Etti: Çin Öğrencileri Sınırda Katletti

Times of India’nın haberine göre Pakistan güvenlik güçleri 14 Müslüman Uygur Türkü öğrenciyi “terörist oldukları …