Ev / Çin ve Dünya / Doğu Türkistan’daki eğitim kurumlarında Uygurca dil eğitimi kaldırıldı

Doğu Türkistan’daki eğitim kurumlarında Uygurca dil eğitimi kaldırıldı

Çin, Doğu Türkistan‘da devam eden insan hakları ihlalleri hakkındaki raporları reddetmeye devam ederken, başka bir açıklama Pekin’in bölgedeki eğitim kurumlarından Uygurca dil eğitimini kaldırdığını doğruladı. 

Yetkililere atıfta bulunan Amerikan İstihbaratının yayın kuruluşu olan Radio Free Asia (RFA), Çin’in kuzeybatısındaki Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi‘ndeki (XUAR) Keplin ilçesinin, çoğunluğu Uygur nüfusuna ev sahipliği yapmasına ve azınlıklara iki dilli eğitim hakkını garanti eden ulusal yasalara rağmen artık öğrencilere Uygurca dil eğitimi vermediğini bildirdi.

Kelpin ilçesinden bir Uygur Türkü tarafından yapılan ve bu hafta RFA’nın Uygur Servisi’ne gönderilen bir ses kaydı, Uygurca dil eğitimin kaldırıldığını doğruladı.

Ses kaydına göre isminin gizli kalmasını söyleyen bir Uygur Türkü, memleketindeki Eğitim Bürosu ile bir telefon görüşmesi yapıyor ve çocuklarının dil eğitimi hakkında bilgi istiyor. Görevliye iki çocuğunu Eğitim Bürosu’na getirebileceğini ve hangi dilde eğitim göreceğini sorduğunda ise büro çalışanı, Kelpin’deki eğitimin “ulusal dilde” veya “Mandarin Çincesi”nde yapıldığını söylüyor.
Uygur Türkü, eğitim aracının Uygurca olmasının mümkün olup olmadığı tekrar sorarken, karşıdaki büro çalışanı, “Ulusal dil artık standarttır” yanıtını veriyor.

Ses kaydını aldıktan sonra, Radio Free Asia (RFA) yetkilisi de Kelpin Eğitim Bürosu’na aradığında, aynı benzer yanıtı alıyor.
Okul yöneticilerinden biri RFA’ya “Kelpin’deki okulların artık Uygurca eğitimi vermediğini” söylüyor.

Yönetici, “Uygurca konuşmaya izin verilmiyor. Normalde bizim [personelin] Uygurca da birbirimizle konuşması uygun değil” diyor.

Çin’in, Uygur Müslümanlarını kitlesel gözaltı kamplarına göndererek, dini faaliyetlerine müdahale etmesi dünya kamuoyunun tepkisine yol açmıştı.

Öte yandan Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’daki (Sincan)Uygurlara karşı insan hakları ihlallerine karıştığını şiddetle reddederken, gazeteciler, STK’lar ve eski tutuklulardan gelen raporlar Çin Komünist Partisinin etnik topluma yönelik acımasız baskısını ortaya koydu.

Geçenlerde, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin bir komisyonu yeni bir raporda, Çin’in Doğu Türkistan’ın batı bölgesinde Uygurlara ve diğer azınlık Müslümanlara karşı “soykırım” gerçekleştirdiğini söyledi.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi İstanbul Yapılanmasından Uygur Türklerinin Evlerine Baskın

Terör Örgütü Türkistan İslam Partisi İstanbul yapılanması İstanbul’da Uygur Türklerinin evlerini basıp dövüyor, kaldırıyor ve …