Ev / DoğuTürkistan / Doğu Türkistan’a gözlem heyeti gidiyor

Doğu Türkistan’a gözlem heyeti gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Çin’in daveti üzerine yaklaşık 10 kişilik bir heyetimizi bölgeye göndereceğiz ve oradaki durumu yerinde görecekler” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Türkistan’a gözlem heyeti göndereceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu, Türkiye’nin 10 kişiden oluşan bir gözlem heyetini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne (Doğu Türkistan) göndereceğini söyledi.

52. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunan Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya geldi. Çinli mevkidaşıyla görüşmesinin detaylarından bahseden Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ayın başındaki Çin ziyaretinin olumlu etkiler oluşturduğunun altını çizerek “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile gündeme getirdiği konuların takibini yaptık. Kuşak ve Yol Projesi ile Orta Koridor Projesi’nin entegrasyonu konusunda neler yapılması gerektiğini konuştuk” dedi.

Dışişleri Bakanı, Uygur Türkleri’ne ilişkin şunları söyledi:

 Uygur Türkleri meselesi Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde de gündeme gelmişti. Bizim beklentimiz esasen tek Çin çatısı altında Uygurlu kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşamasıdır. Cumhurbaşkanı’mızın ziyareti sırasında Çin Devlet Başkanı Türkiye’den o bölgeye bir heyet göndermemizi teklif etmişti. Daha sonra 24 Temmuz’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Büyükelçiliği Bakanlığımıza gelerek bu daveti resmî bir şekilde ilettiler. Bugün de bunu konuştuk. Bu davete zaten Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan, prensip olarak müspet cevap vermişti. O bölgeye Çin’in daveti üzerine değişik kurumlardan müteşekkil yaklaşık 10 kişilik bir heyetimizi göndereceğiz ve oradaki durumu yerinde görecekler. Dolayısıyla tüm bu konuları bugün Çin Dışişleri Bakanı’yla değerlendirme fırsatı bulduk.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Dünyaya Açılan Çin’li Şirketlerin Tek Amacı: İstihbarat Sağlamak

Türkiye’nin etrafındaki ülkelerle son dönemde oldukça iyi ilişkiler kuran Çin, son olarak Irak’ta okul inşaatlarının …