Ev / Çin ve Dünya / Çin’de yayılan Korona virüsü, Çin Nazi Kamplarını ve Doğu Türkistan’ı tehdit ediyor.

Çin’de yayılan Korona virüsü, Çin Nazi Kamplarını ve Doğu Türkistan’ı tehdit ediyor.

Çin’den dünyaya yayılan koronavirüsün görünmeyen yüzü: Uygur toplama kampları da tehdit altında, aileler tedirgin. Yakınları büyük bir salgının yaşandığı Çin’deki toplama kamplarında tutulan Uygurlar Independent Türkçe’ye konuştu

Annem, kardeşim Mehmetcan, amcaların Kadircan, Kurbancan da dahil 33 akrabam 3,5 yıldır o kamplarda tutuluyor. Durumlarını çok merak ediyorum. Uygur Özerk Bölgesi’nde de yayılan bir hastalık bu. Peki toplama kamplarında tutulan insanların durumu ne? Ölen var mı yok mu bilmiyoruz… Kalbim çok acıyor…

Mahmutcan Erkin, uzun süredir Çin’in dışında yaşayan bir Uygur Türkü.

Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Atuş kentinde, Yoğurtçular Mahallesi’ndeki ailesinden çok sayıda kişi toplama kamplarda tutuluyor.

Aylardır tek satır haber alamadığı için zaten merakta olan Mahmutcan Erkin şimdi Çin’de hızla yayılan koronavirüs nedeniyle tedirgin. 

En az 1 milyon Uygur kamplarda tutuluyor

Urumçi’de de görülen koronavirüsün, sayısı 200’ün üzerinde olan toplama kamplarına sıçrayıp sıçramadığı buralardan dışarıya haber sızmadığı için bilinmiyor.

Oldukça kalabalık olan bu kamplarda Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre 1 milyondan fazla Uygur tutuluyor.

Independent Türkçe’nin Uygur diasporasından ulaştığı isimlere göre ise kamplarda 1.8 milyon ile 3 milyon arasında kişi zorla tutuluyor.

4 çocuklu bir Uygur ailesinin en küçük çocuğu olan Sedef Tarım’ın tüm kardeşleri şu anda Çin’deki toplama kamplarında.

“İnsanlar kamplarda ölecek ve nedeninin virüs olduğunu söyleyecekler”

Ablasının 2017’de ikinci defa kampa alındığını söyleyen Tarım, o günden bu yana ne ablasından ne de diğer iki ağabeyinden haber alamadığını söylüyor.

Tarım da kamplarda koronavirüsle ilgili hiçbir önlem alınmayacağını düşünüyor. Bu da kardeşleriyle ilgili endişelerini arttırıyor.

“Koronavirüs kamplara ulaşırsa Çin devleti hiç de rahatsız olmayacak” diyen Sedef Tarım, “İnsanlar ölecek ve ölüm nedeninin sadece virüs olduğunu söyleyecekler” dedi.

Yaşlı annesi ve 5 çocuğu kamplarda

Abdurreyim Paraç’in ise 5 çocuğu, 62 yaşındaki annesi, kız ve erkek kardeşleri ile yeğenleri yıllardır toplama kamplarında tutuluyor.

“Şimdiye kadar ne hallerde olduğuna yönelik bir haber alamadım” diyen Paraç şunları söyledi: Şimdi hayattalarsa dahi ne halde olduklarını düşünüyorum. 10-15 metrekarelik odalarda en az 10 kişi kaldıkları söyleniyor. Virüs salgını toplama-ceza kamplarına ulaştıysa insanların ne duruma düştüğünü aklıma bile getirmek istemiyorum. Onlar için dua etmekten başka elimden bir şey gelmiyor.”

Merkezi Londra’da bulunan Imperial College’da çalışan bilim insanları, Çin’in resmi verileri gizlediğini, virüsün dünya genelinde 10 bin kişiye virüs bulaşmış olabileceğini belirtiyor.

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi İstanbul Yapılanmasından Uygur Türklerinin Evlerine Baskın

Terör Örgütü Türkistan İslam Partisi İstanbul yapılanması İstanbul’da Uygur Türklerinin evlerini basıp dövüyor, kaldırıyor ve …