Ev / Çin ve Dünya / Çin’de her yıl 25 bin Uygur’un organı çalınıp satılıyor!

Çin’de her yıl 25 bin Uygur’un organı çalınıp satılıyor!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Doğu Türkistan’da birçok insanlık suçu işleyen zalim Çin, Müslümanların organlarını çalıp organ ticaretinde kullanıyor. Çin’in Müslümanlara zulmü akıl almaz boyutlara ulaştı…

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Nureddin İzbasar, konuya dair Millî Gazete’ye yaptığı açıklamada, senede 25 bin kişinin öldürülüp organlarının çalındığını belirtti. Çin’in dünya genelinde organ ticaretinde başlıca ülke olduğuna dikkat çeken İzbasar, Türkistanlıların organlarını satarak senede 4 milyar dolar para kazandığını ifade etti.

Zalim Çin güçlerinin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği mezalimin birbirinden acı boyutları bulunuyor. Uluslararası kaynaklarda yer alan bilgilere göre bu acı boyutlardan birini de Doğu Türkistanlıların organlarının çalınarak organ ticaretinde kullanılması oluşturuyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayınlanan ve Birleşmiş Milletler’e (BM) de sunulan bir raporda kan donduran bilgiler paylaşılmıştı. 2019 yılında yayınlanan söz konusu rapora göre Çin’in toplama kamplarında tutulan çok sayıda Doğu Türkistanlının organları alınarak satılıyor. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, söz konusu zulme Doğu Türkistanlıların yanı sıra bazı Tibetliler ile Hristiyanların da maruz kaldığı belirtiliyor.

YILDA 25 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLÜP ORGANLARI ÇALINIYOR

Zalim Çin güçlerinin Doğu Türkistanlıların organlarını alarak organ ticareti yapmasına dair haberler uluslararası kaynaklarda kendine yer bulmaya devam ederken Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Nureddin İzbasar, konuya ilişkin olarak Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu. Senede 25 bin kişinin öldürülüp organlarının çalındığına dair bilgiler olduğunu dile getiren İzbasar, “Öldürülüp organları çalınan kişi sayısının daha fazla olması da muhtemel. Bu çok eskiden beri Doğu Türkistanlıların maruz kalığı bir şey! Örnek vermek gerekirse Çin’de idam cezası var. İdam ile cezalandırılan kişilerin çoğunun organları çalınıyordu. İdam gerçekleştirilirken bilerek kişinin kalbinin üzerine ateş etmiyorlardı örneğin. İdam uygulandıktan sonra hızlıca ölen kişi hastaneye götürülüyor ve organları alınıyordu. Hatta öldürülmeden evvel idam mahkûmları bazı kâğıtlara imza attırılıyordu” diye konuştu.

“ORGAN TİCARETİNDEN SENEDE 4 MİLYAR DOLAR KAZANIYOR”

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri İzbasar, Doğu Türkistan’da yaşanan mezalime ilişkin olarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İzbasar, araştırmacıların sadece Doğu Türkistanlıların organları sayesinde Çin’in senede 4 milyar dolar para kazandığını söylediğini aktardı. Toplama kampları kurulduktan sonra çok sayıda insanın öldürüldüğünü, naaşının ailesine teslim edilmediğini ve birçoğunun kaybolduğunu bildiklerini kaydeden İzbasar, “Çin, organ ticaretinde en büyük ülkedir. Bu dünya tarafından biliniyor. Doğu Türkistan’a siyasi olarak sahip çıkılamadığı için de bunlar kolayca olabiliyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan İzbasar, Çin’in hastanelerinde çalışan Doğu Türkistanlı bir akademisyenin yapmış olduğu itirafı hatırlatarak, “Dediğine göre Doğu Türkistanlıların organları alınarak Çin’in iç bölgelerinde kurulan ‘helal organ” hastanelerine götürülüyor. Ortadoğu’dan gelen zengin insanlar buradan organ satın alıyor” dedi.

“SADECE ORGANLARINI DEĞİL, SAÇLARINI DA ALIYORLAR”

 Çin’in gerçekleştirdiği insanlık suçlarının bununla da kalmadığını belirten İzbasar, Doğu Türkistanlıların sadece organlarının değil, saçlarının da alındığını söyledi. İzbasar, konuya ilişkin olarak, “Bunlar çok büyük suçlar. İnsanların rızası olmadan organlarının alınması, satılması, pazarlanması, bazı mağdurların organlarının diri diri alınması… Çok acı…” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.milligazete.com.tr/haber/5861333/yilda-25-bin-uygurun-organini-calip-satiyor

Türkistan NEWS / HABERLER

Bir önceki yazımız olan Çin Nazi Kamplarına Girmemek için 19 Yaşındaki Uygur Genç İntihar Etti başlıklı makalemizde baskı, Çin ve Çin Nazi Kampları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi İstanbul Yapılanmasından Uygur Türklerinin Evlerine Baskın


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Terör Örgütü Türkistan İslam Partisi İstanbul yapılanması İstanbul’da Uygur Türklerinin evlerini basıp dövüyor, kaldırıyor ve …