Ev / Çin / Çin’de eski merkez bankacılarından “kur savaşı” uyarısı

Çin’de eski merkez bankacılarından “kur savaşı” uyarısı


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Çin’de eski merkez bankası yetkilileri ABD ile Çin arasındaki kur savaşı riskine karşı uyarıda bulundu

Çin’de eski merkez bankacıları, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bu hafta ani bir şekilde alevlenen ticaret gerginliğinin ardından ABD ile olası bir kur savaşına karşı uyarıda bulundu.

Çin Merkez Bankası (PBOC) eski başkan yardımcısı Chen Yuan, Cumartesi günü Yichun, Heilongjiang’daki China Finance 40 toplantısında “ABD’nin Çin’i kur manipülatörü olarak ilan etmesinin ticaret savaşının finansal savaş ve kur savaşına dönüşmesi anlamına geldiğini” belirtti.

PBOC’nin eski başkanı Zhou Xiaochuan, ABD ile anlaşmazlığının ticaret cephesinden siyasi, askeri ve teknoloji de dahil olmak üzere başka alanlara sıçrayabileceğini dile getirdi. Zhou, dolar cinsinden finansal sistemin zorluklarının üstesinden gelmek amacıyla yuanın küresel rolünü iyileştirmek için çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

PBOC bu hafta dolar/yuan paritesinin 7 seviyesini aşmasına izin vermesi, ABD’nin Çin’i kur manipülatörü olarak ilan etmesine neden oldu. ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile gelecek ay için planlanan görüşmelerin iptal edilebileceğini söyledi.

ABD’nin kur manipülatörü ithamının ticaret savaşı stratejinin bir parçası olduğunun altını çizen Chen, bunun Çin üzerindeki etkisinin ticaret konusundaki farklılıklara kıyasla daha derin ve daha geniş kapsamlı olacağını söyledi. Chen, Çin’in anlaşmazlığın daha fazla artmasından kaçınmaya çalışmasının gerekliliğine vurgu yaparken, politika yapıcıların kur konusunda ABD ile uzun sürecek bir çekişmeye hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi.

Bir önceki yazımız olan Birleşik Arap Emirliği ve Çin ortaklığı nereye gidiyor başlıklı makalemizde BAE, Birleşik Arap Emirliği ve Çin hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Çin’in Müslüman azınlıklara yönelik tutumu ve Batı’nın sessizliği


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
15 Kasım 2012 tarihinde Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) başına geçen Şi Cinping, iktidara geldikten sonra …