Ev / Çin / Çin İstihbaratından İstanbul’da Suikast. Uygur Yusuf Yoğun Bakımda

Çin İstihbaratından İstanbul’da Suikast. Uygur Yusuf Yoğun Bakımda

Uygur Yusuf Amat’ın acıklı hikayesi vatanı Doğu Türkistan’ın Çin’liler tarafından işgal edilmesi ile başlıyor. Çin istihbaratının Uygur Yusuf amatın ailesini rehin alması ve zorla Çin Ajanı olarak Afganistan’a göndermesi ile acıklı hikayesi doruğa ulaşıyor. Vatanından ve ailesinden ayrılan Yusuf Uygur Türkleri hakkında casusluk yapmaya zorlanıyor.

Dün saat 22.30 sıralarında Avcılar‘daki Denizköşkler Mahallesi Yakamoz Sokak’taki bir binanın girişinde Çin istihbaratı Yusuf Amat’ı Öldürmek istedi. Yusuf şimdi yoğun bakımda ölümle pençeleşiyor.

Bir arkadaşının evine yemeğe davetli olan Çin pasaportu taşıyan Uygur Yusuf (Yusufujrang Aimaitijiang), bakkala giderek sigara almak için çıktı. Alışveriş  sonrası dönüşünde binaya girerken arkasından gelen bir kişi,  Aimaitijiang’a tabanca ile iki el ateş etti.

Omuz ve kolundan  yaralanan Yusufujrang Aimaitijiang, ambulansla Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yusuf’un durumu ağır. Polis ekipleri olay yerinde iki boş kovan bulurken, şüphelinin metrobüs üst geçidine doğru yaya olarak hızla kaçarak uzaklaştığını belirledi.

Yusuf’un bu casusluk hikayesi Al Jazire’de haber oluyor ; Yusuf, “Benim rolüm, yetkililere bilgi sağlamaktı” diye açıklıyor. “İnsanların yaptığı her şeyi rapor ettim – yedikleri, içtikleri, evlerinde özel olarak yaptıkları, ister arkadaş ister akraba olsun hepsini paylaştım. Amat, bilgilerinin yetkililere gönderildiğini söylüyor.  

Yusuf Amat verdiği röportajda kendisini en çok üzen şeyin, yetkililerin sık sık “zararsız ve önemsiz” nedenlerle insanları hapse atması olduğunu söylüyor. Telefonunuzda uzun bir sakalınız veya dini bir mesajınız olabilir ya da yurtdışında eğitim almış veya deniz aşırı biriyle uzun mesafeli bir telefon görüşmesi yapmış olabilirsiniz. Hepsi sizi gözaltına alabilir. “

Amat, casusluğa 2012 yılında başladığını, çünkü memurların annesini tutuklayıp işkence ettiğini ve kendisi için çalışmayı kabul etmediği takdirde onu gözaltında tutmakla tehdit ettiğini söyledi.

“Gençliğimden beri kendime hep annemi koruyacağımı söyledim. Ama ben yapmadım. Beni onu görmeye götürdüklerinde kalbim çok acıdı. “Amat, yöneticisinin onu Çin’in genişleyen küresel gözetim ağının bir parçası olarak yurtdışına da casusluk yapması için gönderdiğini söyledi . Amat, 2012’den 2018’e kadar Afganistan, Pakistan ve Türkiye’deki Uygur topluluklarına sızmasının söylendiğini söylüyor. Pekin’in dünya çapında “sayısız” muhbiri olduğunu söylüyor..

“Ben küçük Karamay kasabasındanım ve idarecimin uğraştığı birçok kişiden sadece biriyim. Büyük şehirlerden bahsetmeye gerek yok, Sincan’da aynı büyüklükte düzinelerce kasaba var. Ve sonra uluslararası operasyonlar var. Böylece dışarıda kaç tane göz olduğunu tahmin edebilirsiniz. “

Ve Amat, hükümet görevlilerinin yurtdışındaki Uygurları kaçırdığını iddia ederek Çin’in uluslararası cephede daha cesur hale geldiğini söylüyor. Çin’e döndükten sonra, birçoklarının yeniden eğitim merkezlerinde kaybolduğunu söylüyor.

Çin hükümeti,   Uygurların keyfi olarak tutuklandığını ve kendi iradelerine karşı alıkonulduğunu reddediyor ve bunların iş eğitimi sağlamak ve “aşırılıkçı” eğilimleri ortadan kaldırmak için tasarlanmış “gönüllü” mesleki eğitim tesisleri olduğunu söylüyor.

Amat, hükümetin “düpedüz yalan söylediğini” ve Ortadoğu’ya uçmaya ve Müslüman savaşçılara katılmaya çalıştığı için tutuklandığı bir buçuk yılını gözaltı merkezinde geçirdiğini söylüyor.

Cezasını çekerken, yetkililerin onu işe aldığını söyledi. Amat muhbir olmayı kabul ettiğinde, kendisine gözaltı merkezlerini temizleme görevinin verildiğini söylüyor.

“İçeride sorgulamalarda dövülen birçok insan gördüm. Zaman zaman, hayal edebileceğinizin ötesinde acı veren çıplak elektrik kabloları kullandılar. Dayak yiyenler, özellikle benim yaşımdaki genç bayanlar korkunç çığlıklar attı. Unutamadığım şey kan – yerde, duvarlarda, her yerde ve sonrasında insan kanı. ” 

El Cezire, bir düzineden fazla eski tutukluyla konuştu. Birçoğu, bu merkezlerde ya tanık olduklarını ya da kendilerinin işkence ve istismara uğradığını doğruluyor.  

https://www.aljazeera.com/features/2019/2/1/exposed-chinas-surveillance-of-muslim-uighurs

https://www.haberler.com/avcilar-daki-silahli-saldirida-yabanci-uyruklu-13710000-haberi/

Türkistan NEWS / HABER MERKEZİ

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Sahte Cumhurbaşkanı Abdulveli Buğrahan Osman tutuklandı

Üzerinde hakaret, şantaj, ölümle tahdit, dolandırıcılık, iftira, kayıtsız adam çalıştırma ve usulsüz bağış toplama  gibi …