Son Dakika Haberleri
Ev / DoğuTürkistan / Çin, Müslümanları fişlemek için, cami girişlerine yüz tanıma cihazları yerleştiriyor

Çin, Müslümanları fişlemek için, cami girişlerine yüz tanıma cihazları yerleştiriyor

Komünist Çin yönetimi, işgali altından bulundurduğu Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur halkına karşı baskı ve gözaltı zulmünü sürdürüyor. İşgalci Çin yönetimi şimdi de camiye giden Müslümanları fişlemek için, cami girişlerine yüz tanıma cihazları yerleştirmeye başladı.

Komünist Çin yönetimi,  işgali altından bulundurduğu Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur halkına karşı baskı ve gözaltı zulmünü sürdürüyor. Çin yönetimi şimdi de camiye giden Müslümanları fişlemek için, cami girişlerine yüz tanıma cihazları yerleştirmeye başladı.

France 24 haber kanalının aktardığına göre, kaydedilen görüntülere göre, Çin’in işgali altında bulundurduğu Doğu Türkistan Uygur Özerk bölgesinin Urumçi şehrinde yetkililerinin, şehir camii girişine yüz tanıma tarayıcıları yerleştirdiğini gösteriyor.

Temmuz ayında Çin’in Doğu Türkistan ayeletine giden Ürdünlü serbest gazeteci Nehad Ceriri, ilk defa Urumçi camilerine giren Uygur Müslümanlarının filimlerini çekip yayınladı.

Twitter’da üç hafta önce yayınlanan bir videoda Urumçi’deki Nukay Camii’ne girmek isteyenler, yüzlerinin, yüz tanıma yazılımı bulunan bir cihaz tarafından taranmasına izin vermesi gerekiyor. Film, check-in kioskuna benzeyen bir odadan geçtikten sonra camiye girmek için sıraya giren insanları gösteriyor.

Uzmanlar, tarayıcıları yerleştirmenin Çin hükümetinin Uygur Müslüman azınlığı üzerindeki baskılarını ve camiye gitmelerini engellemenin bir başka yolu olduğunu söylüyorlar.

Bu cihazlar bir kişinin düzenli olarak camiye gitmesi halinde Çinli yetkililerin bu şahsı gözaltı merkezlerine göndermelerinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Çin hükümeti, anormal elektrik tüketiminden komşulara davranışa kadar milyonlarca Doğu Türkistan’ın Uygur Özerk Bölgesi Müslümanları hakkında kısmi bilgi topladı.

Çin hükümeti, bu önlemlerin terörle mücadele için gerekli olduğunu iddia ediyor.

Birleşmiş Milletlerin açıklamasına göre, 2017’den buyana 1 milyon Uygur Çin hükümetinin gözaltı tesislerinde kötü koşullarda yaşamaktadır.

İnsan hakları aktivistlerine göre, Çin’in yeniden eğitim kampları olarak adlandırdığı gözaltı merkezlerinin amacı, Uygur Müslüman kültürünü ve dilini yok etmektir. HaberNida

Bir önceki yazımız olan Doğu Türkistan'daki tutuklamalarda 2 yılda rekor artış başlıklı makalemizde artış, Doğu Türkistan ve Kampları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında mgwaktue

Ayrıca Kontrol Et

Amerika’dan Geldiler Ankara’da Örgüt Yöneticisi olduklarını itiraf ettiler. Hiç bir işlem yapılmadı.

Erkin Ezizi, Dünya Mazlumları ve Muhacirleri Derneği, Doğu Türkistan, Sürgün Hükümeti, Yusuf Baltacı, Muhmamed Nurullah Çetin, Anwar Yusuf Turani, Doğu Türkistan Ulemaları Birliği, Doğu Türkistanlılar İttifakı, Aji Abuduwaili, Osman Turan, Abdulwali Buğrahan, Doğu Türkistanlılar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, İsmail Hasbal,