Ev / Çin / Uygur Türklerini yüz tanıma programı ile fişleyen SenseTime kara listeye alındı

Uygur Türklerini yüz tanıma programı ile fişleyen SenseTime kara listeye alındı

Uygurları fişleyen Çinli şirkete veren SenseTime şirketine kara liste darbesi. SenseTime halka arzını erteledi.

Çin’in Uygur Türklerine yönelik asimilasyon politikası tüm dünyadan tepki görürken, ABD’nin ırkçı yazılımı nedeniyle ambargo kararı aldığı şirket bugünkü halka arzını erteledi. Yapay zeka ile Uygur Türklerini fişleyen şirket milyonlarca dolar zarara uğradı.

Uygur Türklerini yüz tanıma programı ile fişleyerek Pekin yönetimine himet veren Çin merkezli yapay zeka şirketi SenseTime, ABD tarafından kara listeye alınmasının ardından Hong Kong’daki 767 milyon dolarlık halka arzını ertelediğini açıkladı. İnsan hakları ihlalleri nedeniyle kara listeye giren şirket milyonlarca dolar zarar etti. ABD Hazinesi, SenseTime’ın yüz tanıma programlarının kısmen Uygurlara ve Sincan’daki diğer Müslüman azınlıklara karşı kullanılmak üzere tasarlandığını duyurmuştu.

YÜZ TANIMA ŞİRKETİ YATIRIM ENDİŞESİ YAŞIYOR

ABD’nin SenseTime’ı kara listeye alması şirketin halka arz planlarına gölge düşürdü. SenseTime, yaptığı açıklamada potansiyel yatırımcıların çıkarlarını korumak için böyle bir adım attığını duyurdu. Ayrıca yapay zeka şirketi, daha önce yatırım yapmış kişilere geri ödeme yapacağını belirtti.

Washington’daki hükümet sözcüleri, SenseTime’ı Çin’in askeri-sanayi projelerinin bir parçası olarak tanımlıyor. Buna göre, SenseTime, bir kişinin Uygurlu gibi görünüp görünmediği dahil olmak üzere kişilerin etnik kökenini belirleyebilen bir yüz tanıma yazılımı geliştirdi ve satmaya başladı.

ÇİN’E HİZMET EDEN ŞİRKET TEPKİ ÇEKİYOR

İnsan hakları grupları ve birçok hükûmet araştırmacısı, Çin’in kamplarda kitlesel gözaltılar, zorla çalıştırma, politik beyin yıkama, işkence ve zorla kısırlaştırma gibi çeşitli faaliyetler yaptığına dair kanıtlar buldu. Washington, bunu soykırım olarak nitelendirdi.

2014 yılında Hong Kong Çin Üniversitesi’nde akademisyen Tang Xiao’ou tarafından kurulan şirket, sadece birkaç yıl içinde Çin’in en değerli girişimlerinden biri haline geldi.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Pakistan 14 Uygur Öğrenciyi Çin’e İade Etti: Çin Öğrencileri Sınırda Katletti

Times of India’nın haberine göre Pakistan güvenlik güçleri 14 Müslüman Uygur Türkü öğrenciyi “terörist oldukları …