Ev / DoğuTürkistan / AİLELERİNE ULAŞAMAYAN DOĞU TÜRKİSTANLI AKADEMİSYENLER KONUŞTU

AİLELERİNE ULAŞAMAYAN DOĞU TÜRKİSTANLI AKADEMİSYENLER KONUŞTU

Kırım Haber Ajansı (QHA), Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini daha fazla gündeme getirmek adına Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı akademisyenler ile 10 Ocak 2020’de özel bir yayına imza attı.

Kırım Haber Ajansı Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın sunduğu Kırım Saati programının konukları, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Varis Çakan ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alimcan İnayet oldu.

Ailelerinden haber alamayan Doğu Türkistanlı akademisyenler, Çin yönetiminden aileleri ile ilgili bilgi vermesini talep etti.

Ayrıca programda, Türkiye vatandaşı olan Prof. Dr. Karluk, Prof. Dr. Çakan ve Prof. Dr. İnayet’in de içinde yer aldığı heyetin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu ile Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikalarını görüşmesi konusuna da yer verildi. Kaynak:QHA

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Bir önceki yazımız olan DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ KAYIN BABASI VE BALDIZINDAN 15 AYDIR HABER ALAMIYOR! başlıklı makalemizde China Nazi Camps, Çin Nazi Kampları ve Doğu Türkistani hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında mgwaktue

Ayrıca Kontrol Et

Taliban, Türkistan İslam Partisi’nin Ağar Silahlarına ve Araçlarına el koydu

Amerika’nın yenilgiyi kabul etmesi ve yıllar sonra Rusya gibi Afganistan’dan kaçarcasına çıkması sonucu Afganistan’ın Kandahar …