Ev / Soykırım Kampları / Çin zulmü altında olan Uygur Türkleri için Beyazıt’ta toplanılacak

Çin zulmü altında olan Uygur Türkleri için Beyazıt’ta toplanılacak

Çin zulmü altında olan Doğu Türkistan’da toplama kamplarına götürülen Uygur Türkleri için 27 Temmuz’da Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelinecek.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1949 yılında bu yana hâkimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan, Çin’in en geniş idari bölgesi. Doğu Türkistan, sözde özerk bir cumhuriyete sahip olsa da Çin’in baskıcı politikaları ile yıllardır zulüm altında.

1933 ve 1944 yıllarında iki cumhuriyet kurulan Doğu Türkistan bölgesi, 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti tarafından işgal edildi. 1 Ekim 1955’de özerklik statüsü verilerek “Sincan Özerk Bölgesi” olarak isimlendirilen Uygur Türklerinin başkenti olan Urumçi ve birçok bölgede zalim Çin yönetimin baskıcı politikaları ve zulümleri sürüyor.

Uygurlara yönelik kültürel ve dini baskıların artarak devam ettiği Doğu Türkistan’da BM verilerine göre 3 milyonu aşkın Müslüman Uygur Türkü Çin’in toplama kamplarında tutuluyor.

AİLESİNİ ARAYAN UYGUR TÜRKLERİ İÇİN BEYAZIT’TA TOPLANILACAK

“Eğitim” kampı adı altında toplama kamplarına götürülen Uygur Türklerinden haber alınamıyor. Ailelerinin serbest bırakılmasını isteyen Uygur Türkleri dünyaya Çin’in zulümlerini sonlandırması için çağrıda bulunuyor.

Ailesini arayan Uygur Türkleri için 27 Temmuz Pazartesi günü Beyazıt Meydanında saat 14.00’de basın açıklaması düzenlenecek.

Türkistan NEWS / HABER MERKEZİ

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de eğitim almak suç! Çin Rejimi Uygur Türküne 20 yıl hapis cezası verdi başlıklı makalemizde Çin Nazi Kampları, Çin rejimi ve Doğu Türkistan hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında mgwaktue

Ayrıca Kontrol Et

Kripto Para Operasyonunda 119 Çin’li yakalandı

İstanbul Silivri’de bir site içinde bulunan 9 ayrı villada kripto para çetesine yönelik operasyon düzenlendi. …