Ev / Çin ve Dünya / Birleşik Krallık Parlamentosu; Çin’in Uygur Soykırımını Onaylamaya Hazırlanıyor

Birleşik Krallık Parlamentosu; Çin’in Uygur Soykırımını Onaylamaya Hazırlanıyor

Birleşik Krallık’ta Avam Kamarası, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk kökenli halkları hedef alan insan hak ihlallerinin, soykırım olarak tanınması için oylama yapacak. 22 Nisan’da parlamento önüne gelecek karar tasarısını hazırlayan parlamenterler, tasarının milletvekilleri tarafından desteklenmesini bekliyor.

Çin yönetiminin İngiliz siyasetçilere yönelik yaptırım kararının ardından Birleşik Krallık Parlamentosu’nda karara misilleme için hazırlık yapılıyor. Parlamenterler, Doğu Türkistan’da Çin’in soykırım işlediğini kabul etmek için harekete geçti. 22 Nisan 2021’de Avam Kamarası’na sunulacak olan karar tasarısını hazırlayan organizatörler, milletvekillerinin en az üçte ikisinin kararı destekleyeceğini bildirdi. The Guardian‘da yer alan habere göre, parlamenterler, tüm partilerin önergeyi destekleyeceğini savundu. Ayrıca, İngiliz hükumetinin bakanlara, oylamada çekimser kalmalarını istediği öğrenildi.

İNGİLİZ PARLAMENTOSU, UYGUR SOYKIRIMINI TANIMAYA HAZIRLANIYOR

Çin’in Uygur Türklerine yönelik soykırımını kabul etmek üzere sunulan tasarı, Lord Patten ve Lisa Nandy liderliğindeki bir grup parlamenter tarafından yapılan çağrı sonucu hayata geçirildi. Başbakan Boris Johnson’ı Hong Kong yetkililerine sınırlı yaptırımlar getirmesi için çağrı yapan parlamenterler, tasarı metninde, Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin kanıtlar sundu.

Şu ana kadar, ABD, Kanada ve Hollanda, parlamento kararıyla Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği soykırımı tanıma kararı aldı. Birleşik Krallık ve bir dizi ülke de Çinli yetkililere yönelik yaptırım kararı verdi. Birleşik Krallık’ta 650 kişiden oluşan Avam Kamarasının önüne haftaya perşembe günü gelecek olan karar tasarısının geçerse, soykırımı dünyada kabul eden 4 ülke olacak.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır. Kaynak: QHA

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Türkistan İslam Partisi İstanbul Yapılanmasından Uygur Türklerinin Evlerine Baskın

Terör Örgütü Türkistan İslam Partisi İstanbul yapılanması İstanbul’da Uygur Türklerinin evlerini basıp dövüyor, kaldırıyor ve …