Ev / Ticaret Savaşları / ABD Yaptırımları tüketiciyi vuracak

ABD Yaptırımları tüketiciyi vuracak

ABD’nin Çin’e uygulayacağı yeni gümrük vergileri Çinli ihracatçılar kadar Amerikan tüketicilerini de etkileyecek.

ABD’nin Çin’den ithal edilecek 300 milyar dolarlık ürünlere yüzde 10 oranında uygulayacağı gümrük vergisi Amerikan tüketicilerini etkiyeleyecek. Trump’un Çin’le yapılan görüşmelerde arzuladığı ilerlemeyi sağlayamaması üzerine koyduğu yüzde 10’luk verginin uzun vadede neler getireceği kestirilemiyor ancak kısa vadede ABD’deki tüketim ürünlerine zam yapılması kaçınılmaz.

I PHONE’A ZAM GELECEK

Apple, cep telefonlarını, tablet bilgisayarları ve laptopları Çin’de ürettiriyor. Uzmanlar Apple’nin yeni gümrük vergilerini tüketicileri yansıtacağını belirtirken, tüketiciye 999 dolara satılan I Phone XS’in yaklaşık 100 dolar daha pahalı hale gelmesi bekleniyor. Bu zamlar diğer Apple ürünlerinde de bekleniyor.

YAPTIRIM BORSAYI ETKİLEDİ

Trump’ın Çinle yaşanan ticaret savaşında yüzde 10 gümrük yaptırım kararı alması üzerine ABD şirketleri yeni gümrük vergilerinin ne kadarını tüketicilere yükleyeceğinin hesabını yapıyor. Yeni gümrük oranının açıklanmasından sonra Apple hisse senetlerinin değeri borsada yüzde 3 oranında düştü. Elektronik cihazlar satış zinciri Best Buy ile moda markası Abercrombie and Fitsch’in hisse senetleri ise yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Oyuncak üreticisi Mattel’in hisse senetlerinin değer kaybı yüzde yedi.

SATICILAR TEDİRGİN

Çin’e karşı gümrük kozunu kullananan Trump riskli bir adım attı. Bu adımlar ya Çin’i geri adım atmaya zorlayacak ya da bu yaptırımlardan zarar gören tüketicilerin muhalefeti ile karşı karşıya kalacak. Yaptırımın 250 milyar dolalı kısmı çelik , alüminyüm ve benzeri sanayi ürünlerini kapsarken, yaptırımın ikinci ayağı cep telefonun, Laptop, bilgisayar oyunları, kıyafet ve ayakkabı gibi geniş kesimler tarafından kullanılanan ürünleri kapsayacak. ABD Perakendeciler Birliği Başkan Yardımcısı Jonathan Gold “Trump görüşmelerde Amerikan ailelerini rehin olarak suistimal ediyor. Gümrükleri ödeyen Çinliler değil, ABD’li girişimciler ve tüketiciler“ diyor.

MEKSİKA GERİ ADIM ATMIŞTI

Trump’ın tehdit, baskı ve köşeye sıkıştırma yöntemleri ile Çin’le yaşanan ticaret savaşında azami fayda elde etmeyi planlıyor. Trump’ın ekonomi danışmanı Peter Navarro, “Çin’e uygulanan gümrük yaptırımları harika işlev görüyor. Gümrük vergilerini eleştirenler Çin’i bilmeyenler“ dedi. Trump Meksika’ya karşı da uyguladığı baskı metodunun Çin’de de başarı getireceğini düşünüyor. Trump, sınırdaşı göçmenleri engellememesi halinde Meksika’ya yaptırım uygulayacağını beyan etmiş ve bunun üzerine Meksika. sınırda güvenlik önlemlerini arttırmıştı.

Ancak aynı yöntemin Çin’de işe yarayıp yaramayacağı tartışma konusu. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e Amerika karşısında boyun eğmemesi yönünde ulusalcılar tarafından yoğun bir baskı var.

KARAR/ALMANYA


Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

ABD merkezli Sürgün Hükümeti atılanları, ABD neyse bizim için Çin’de odur dedi. ABD’de ne işi olduğunu açıklayamadı.

2004 yılında Amerika’nın Beyaz Sarayında kurulan Doğu Türkistan Sürgün Hükümetinden Çin ile ilişkisi olduğu için …