Son Dakika Haberleri
Ev / Çin / UYGURLAR, ÇİN’İN DEĞİŞİK BÖLGELERİNE KÖLE İŞÇİ OLARAK GÖNDERİLİYOR

UYGURLAR, ÇİN’İN DEĞİŞİK BÖLGELERİNE KÖLE İŞÇİ OLARAK GÖNDERİLİYOR

Doğu Türkistan’daki Çin’in sömürge yönetiminin Uygur Türklerini, ülkenin değişik bölgelerine göndererek angarya köle işçiliği yaptırdığı öğrenildi.

Çin’de koronavirüs yaklaşık 80 bin kişiye bulaştı ve yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne sebebiyet verdi. Bu nedenle Çin’in ekonomik üretiminde ciddi düşüşler yaşandığı belirtiliyor. Çin yönetimi bu sorunları aşmak için hayatlarına değer vermediği Uygurları, Çin’in değişik bölgelerindeki fabrikalara köle olarak yolluyor.

Uygurların gönderildiği bölgeler başlıca Hunan, Jiangsu, Jiangxi ve Zhejiang olarak belirtildi. Bu bölgelerde işçi bulma noktasında sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Xinjiang Daily gibi Çin haber kaynaklarında çıkan haberlerde Doğu Türkistan’dan 400 gencin Hunan, Zhejiang ve Jiangxi bölgelerine gönderildiği açıklandı.

“ÇİN UYGURLARIN HAYATINA DEĞER VERMİYOR”

Sadece Doğu Türkistan’ın Aksu şehrinin Avat ilçesinden 114 kişinin Jiangxi bölgesinin Jiujiang şehrine gönderildiği açıklandı. Yine Aksu şehrinden 100 kişi bu bölgeye yollandı. Hoten şehrinden 171 kişi ise Hunan bölgesinin Changsha şehrine yollandı. Uygur işçilerin gönderildiği yerler koronavirüs tehlikesinin had safhada olduğu alanlar ve Çin hükumeti buraya hayatına değer vermediği Doğu Türkistanlıları yolluyor.

DÜNYA UYGUR KONGRESİNDEN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa yaptığı açıklamada, “Bu korkunç bir durum. Pekin milyonlarca insanını karantina altına almışken ve şirketler üretimlerini virüs nedeniyle durdurmuşken Uygurlar bu bölgelere yollanıyor. Çin hükumetinin Uygurların hayatına değer vermediği çok açık. Bu Uygurların evlerine canlı olarak döneceklerine dair hiçbir garanti yok.” ifadelerini kullandı. Kaynak:QHA

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

Bir önceki yazımız olan Çin, 174 Uygur genci çalışma bahanesi ile virüsün merkezine gönderiyor. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında mgwaktue

Ayrıca Kontrol Et

Amerika’dan Geldiler Ankara’da Örgüt Yöneticisi olduklarını itiraf ettiler. Hiç bir işlem yapılmadı.

Erkin Ezizi, Dünya Mazlumları ve Muhacirleri Derneği, Doğu Türkistan, Sürgün Hükümeti, Yusuf Baltacı, Muhmamed Nurullah Çetin, Anwar Yusuf Turani, Doğu Türkistan Ulemaları Birliği, Doğu Türkistanlılar İttifakı, Aji Abuduwaili, Osman Turan, Abdulwali Buğrahan, Doğu Türkistanlılar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, İsmail Hasbal,