Ev / Kazakistan / Kazakistan’da Tokayev’in Çin’e yapacağı ziyaret protesto edildi

Kazakistan’da Tokayev’in Çin’e yapacağı ziyaret protesto edildi


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Kazakistan’ın güneybatı kenti Zhanaozen’deki göstericiler, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Çin’e yapacağı ziyareti iptal etmesini istediler.

En az 100 protestocu 2 Eylül’de belediye başkanlığı önünde toplandı ve Kazakistan’ın Çin’deki maddi yardımlarıyla ülkede 55 sanayi tesisi kurarak ekonomiyi esir almasını protesto etti.

Tokayev’in 11 Eylül’den başlayarak Pekin’e iki günlük resmi bir ziyarette bulunması planlanıyor. Göstericiler Tokayev’i Çin’den kredi almayı durdurmaya çağırdılar. 

Zhanaozen Belediye Başkan Vekili Amanghali Nurdauletov, belediye başkanlığı dışındaki protestocularla konuşmaya çalıştı, ancak göstericiler Manghystau bölgesi valisi Serikbai Turymov’un onlarla görüşmesini istedi.

Protestocular ancak yerel yetkililerin Turymov’un bölge başkenti Aqtau’dan onlarla buluşacaklarından söz vermesinden sonra ayrıldılar. 

Zhanaozen, Aralık 2011’de polisin yerel petrol işçilerinin protestolarını dağıtırken ölümcül şekilde en az 16 kişiyi vurduğu bir petrol sanayi kenti.  Kaynak : HaberNida

Bir önceki yazımız olan Doğu Türkistan'daki Çin zulmü, Kazakistan'daki Çin karşıtlığını körüklüyor başlıklı makalemizde Çin karşıtlığı, Çin Zulmü ve Doğu Türkistan hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Çin Nazi Kamplarında Bir Milyon Kişi Hapsedildi. Kaçmayı başardım. İçeride Neler Oluyor?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Çin Nazi Kamplarında Tecavüz, işkence ve insanlar üzerinde deney yapılıyor. Sayragul Sauytbay, Doğu Türkistan’da ki Çin …