Ev / Soykırım Kampları / Doğu Türkistanlı Cur’at’ın dramı : Eşi Çin Nazi Kampında gelini ise Çin zindanlarında

Doğu Türkistanlı Cur’at’ın dramı : Eşi Çin Nazi Kampında gelini ise Çin zindanlarında

Türkiye başta dünyanın değişik ülkelerinde muhaceret hayatı yaşayan Doğu Türkistanlıların Çin işgali altındaki ülkelerindeki aileleri ile ilişkileri yıllardır kesilmiş durumda.Onların aile ve yakınları ya Çin zindanlarında veya Çin Toplama kamplarında tutuklu baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile karşı karşıya. Diaspora’da yaşayan her Doğu Türkistanlı ailenin benzer aile dramları artarak sürüyor. Dert,istirap ve sıkınıtıları artarak devam ediyor. Bunlardan en dikkat çeken ve çarpıcı olan aile dramlarından biri de ABD’de yaşayan Yarkent doğumlu Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Cur’at Nizamettin’e ait.

Cur’at Nizamettin’in eşi 20 aydır, Toplama Kamplarında Gelini ise 7 yıla hükümlü olarak Çin Zindanlarında

ABD’de yaşayan Cur’at Bey’in sosyal medya paylaşımları ile telefonda Haber Merkezimize bildirdiğine göre aile dramı şöyle ;

Cur’at Beyin oğlu Almas Cur’at geçtiğimiz yıllarda yüksek öğrenim yapmak için ABD’ne gelmiş ve bir Üniversitede öğrenime başlamış.Cur’at Bey ve eşi Zülfiye Kurban Hanım oğullarını ziyaret amacı ile ABD’ye geliyor ve burada oğulları ile birlikte yaşamaya başlıyorlar.Ancak, 2017 yılının sonlarında eşi Zülfiye Hanım yaşlı ana ve babasını ziyaret etmek için Urumçi’ye geliyor ve burada Ocak 2018’de tutuklanarak Çin toplamaNazi Kampına kapatılıyor.

Diğer oğlu İzmurat Cur’at ise önceki yıllarda Avustralya’ya giderek bu ülkeye yerleşiyor ve Doğu Türkistan’dan tanışık olduğu bir Uygur kızı ile evleniyor.Sonraki yıllarda eşi ailesini ziyaret için Urumçi’ye gidiyor ve tutuklanarak 7 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Eşi Zülfiye Hanım Kurban Bayramı dolayisiyle 3 gün Süre ile Serbest Bırakılıyor

Cur’at Beyin sosyal medya paylaşımları ile telefonda Merkezimize ilettiği bilgilere göreDoğu Türkistan’daki Çin Nazi Kamplarında tutuklu bulunan eşi Zülfiye Hanım ile ilgili sevindirici bir bilgi paylaşmış bulunuyor. Ocak 2018’den beri(20 aydır) tutuklu bulunan eşinin Kurban bayramı sebebiyle Çin İşgal yönetimince 3 gün süre ile serbest bırakıldığı ve eşinin ailesinin kaldığı eve geldiğini yurt dışında yaşayan oğulları Almas ve İzmurat ile telefonda görüşebildiğini sevinçle anlatıyor.

Zulfiye Hanım : Ben İyi bir Kadın ve Ana Olarak Eğitildim (!)

20 aydır Çin Nazi Kamplarında tutulan Zülfiye Hanım oğulları Almas ve İzmurat’a aylar sonra telefon edebiliyor.Çocukları ile konuşurken çok duygulanıyor ve göz yaşları içinde kendilerine şunları söyleyebiliyor : ” Ben Eğitim Kampında kaldığım 20 ay içinde çok iyi terbiye edildim ve iyi bir kadın ve ana olarak eğitildim.Çin yönetimine çok teşekkür ediyorum (!). Ben eğitimimi tamamlayarak en kısa zamanda serbest kalacağımı ümit ediyorum.Eğitiminize ara vermeden devam edin.Sizlerin eğitim öğretimdeki başarılarınız benim için en büyük sevinç kaynağıdır.

Almas : Anneciğim,siz iyi bir insan ve çok iyi bir Anne idiniz.Bu konuda eğitilmeye hiç ihtiyacınız yoktu ?

Öyle söyleme Oğulcuğum,Eğitim dediğin sürekli ve sonsuz bir tema.Ben burada bir çok yeni bilgiler edindim ve öğrendim. Sağlam ideolojiye sahip insanlar olmamız gerekir.(ÇKP ideolojisini kasdediyor) Sizler de sadece eğitim ve öğretimine odaklanın.Sağa sola çok bakmayın ve koşmayın.(İşgalci Çin karşıtı faaliyetlere katılmayın demek istiyor) Sizler benim çok değerli ve iyi evlatlarımsınız.

Cur’at Nizameddin : Eşim Zülfiye Hanım Cesur ve çelik iradelidir !

Büyük bir aile dramı yaşayan,dert ve istiraplar içinde kıvranan Cu’at Nizamettin sosyal medya paylaşımında şu duygu dolu olduğu kadar şu cesur sözleri de ifade ediyor ; ” Ben çocuklarımın anneleri ile olan telefon görüşmelerinden sonra kedilerine şöyle dedim ; ” Oğullarım,Anneniz Zülfiye Hanım bütün zorluklardan kendisini feraset ve cesaretle koruyabilen cesur ve çelik iradeli bir kişiliğe sahiptir.(Değirmen taşının altından bütün olarak çıkabilen cesur bir hanım = Tüğmen taşıdin bütün çıkıdıgan kayser bir ayal) Anneniz “Eğitim aldık-Bilim igelledim” sözü ile kendisini teselli ederek zorluklara cesurca karşı kayabiliyor.Nerede olursak olalım,Annenizin bize vasiyet niteliğindeki sözlerine kesinlikle uyalım “Eğitim Öğretim” faaliyetlerini asla durdurmayalım.”şeklinde konuştu. Uyghur.net

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Çin Nazi Kamplarının tanıkları anlattı: Sistematik tecavüz ve işkence vardı

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurlara yönelik suistimallerine ilişkin konuşan tanık ve kurbanlar, toplu tecavüz ve taciz …