Ev / Çin / Çin’i protesto eden Hong Kong’lu eylemciler ATM ve bankalardan paralarını çekiyor

Çin’i protesto eden Hong Kong’lu eylemciler ATM ve bankalardan paralarını çekiyor


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Hong Kong’ta Çin’e tepki gösteren eylemciler ATM’ler ve bankalardaki bütün paralarını çekip Amerikan Doları’na çevirerek Çin yönetimini ve Hong Kong lideri Carrie Lam’ı protesto etmeye başladı. Ancak Çin medyasına göre bankalar, artan nakit talebini karşılamakta zorluk çekmeyeceklerini söylüyor.

Eylemciler, hem kendi varlıklarını korumak hem de yarı-özerk adanın bir nakit para kaynağından fazlası olduğunu göstermek amacıyla, bankalar ve ATM’lerden mümkün olduğunca çok para çekip, Amerikan doları almayı planlıyor.

Sosyal medya platformu Reddit’in Hong Kong versiyonu olan LIHKG’teki paylaşımlarda, bankalardan çekilen nakit paraları ve artık nakit kalmadığını gösteren ATM’leri gösteren fotoğraflar görüldü.

Business Insider internet sitesine konuşan bu protesto yönteminin mucidi öğrenci dün itibarıyla 70 milyon Hong Kong doları (yaklaşık 9 milyon ABD doları) para çekildiğini söyledi ancak bu iddia bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Söz konusu öğrenci ayrca “Bu işe yarayabilir, çünkü Carrie Lam ve Çin Halk Cumhuriyeti ekonomiye çok önem veriyor” dedi.

LIHKG’deki bir paylaşımda da, Hong Kong Doları’nın Amerikan Doları’na çıpalanması politikasına bir yıl içinde son verileceği ve Çin, Hong Kong’u askeri müdahaleyle tehdit ederken, dış yatırımların Hong Kong dışına kaçacağı vurgulandı.

Paylaşımda “Kendinizi korumak istiyorsanız, öncelikle varlıklarınızı Amerikan Dolarına ya da başka bir güvenilir para birimine çevirin” denildi.

Çin’de yayımlanan, South China Morning Post gazetesine göreyse, para çekme çağrılarının ardından Hong Kong bankaları, ellerinde artan talebi karşılamaya yetecek nakit bulunduğunu açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Çin askerleri stadyumda, zırhlı araçlar sınırda başlıklı makalemizde araçlar, Çin askerleri ve Hong Kong hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Türkistan News Editör

Ayrıca Kontrol Et

Pakistan 14 Uygur Öğrenciyi Çin’e İade Etti: Çin Öğrencileri Sınırda Katletti


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mgwaktue/turkistannews.com/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56
Times of India’nın haberine göre Pakistan güvenlik güçleri 14 Müslüman Uygur Türkü öğrenciyi “terörist oldukları …